W te niezwykłe dni mogliśmy gościć wspaniałych, młodych ludzi, którzy mają przed sobą otwarte i dowolne ścieżki kariery. Z ogromnym entuzjazmem zapraszaliśmy ich na kierunek dotykający każdej dziedziny życia – Gospodarkę Odpadami. Zachęcaliśmy zaciekawionych licealistów doświadczeniami laboratoryjnymi, które sami mogli wykonać i dowiedzieć się jak mogłaby wyglądać ich przyszła praca. Odwiedzili również nasze stanowisko, gdzie brali udział w quizowaniu, przyglądali się ciekawym zjawiskom fitotoksyczności i innym. Największym zainteresowaniem cieszyły się odpady, które przywróciliśmy do życia. Licealiści zarzekali się, że po powrocie do domu zaangażują rodziców, aby stworzyć własne, niepowtarzalne egzemplarze.

Cały dzień spędziliśmy wesoło przy nauce co może brzmieć jak oksymoron, jednak u nas to realia! Na laboratoriom dowiedzieliśmy się, ile pierwiastków mieści się na powierzchni dłoni, jak wyznaczyć gęstość nasypową oraz wiele innych.

Goście mieli również możliwość na spotkanie ze swoimi potencjalnymi przedstawicielami pracodawców. Było dostępne szerokie spektrum firm.

Anomalia to niesamowity czas, aby się zastanowić co tak naprawdę jest dla nas samych interesujące i ważne, w którym miejscu się odnajdziemy, jak chcemy pokierować naszym życiem. Jest to czas, aby na chwilę przystopować i pomyśleć, gdzie widzimy się za kilka lat i co chcemy w życiu osiągnąć. Samorealizacja jest czymś wspaniałym, co daje nam możliwość bycia dumnym z własnej osoby, bycia pewnym siebie i poznania własnej wartości.

Należy zadać sobie pytanie czy chcemy teraz dobrze się bawić a za kilka lat ciężko pracować, co nas unieszczęśliwia, czy zebrać się w sobie i zawalczyć, żeby znaleźć się w miejscu wybranym przez siebie.


Komentarze są wyłączone

Cóż za doświadczeniem jest przeżyć wybuch metanu. Niestety Ci, którzy byli przy takowym obecni nam nie opowiedzą. Nie ma żadnej możliwości na znalezienie się w pobliżu eksplozji i przeżycie. Wysoka temperatura, ciśnienie, zawalenie konstrukcji, trujące substancje to tylko wierzchołek góry lodowej. Taki wybuch niesie za sobą ogromne konsekwencje i straty nie tylko finansowe.

Choć kopalnie są stale kontrolowane i nadzorowane niestety nie zawsze jest możliwość uniknięcia tragedii, ale dzięki stwarzaniu symulacji inżynierowie są w stanie przewidzieć jakie czynniki muszą być spełnione, aby powstał wybuch.

W dniu 22.05.br studenci obserwowali każdy etap wybuchu. Po wykładzie, można było z jeszcze większą uwagą zaobserwować kolejne fazy. Wszystko miało miejsce w nieaktywnej już kopalni  „Barbara” w Mikołowie, która z powodu obaw zanieczyszczenia wód gruntowych została zamknięta.

Nagranie z wydarzenia


Komentarze są wyłączone